konvers logo
gazele biznesu img

Budowa jezdni wschodniej DW Bielany – Łany – Długołeka etap IV

Enkagrid PRO

Budowa jezdni wschodniej
DW Bielany – Łany – Długołeka etap IV

Lokalizacja: Odcinek od DK nr 94 do DW nr 455 – zadanie nr 3
Zamawiający: Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
Wykonawca: Berger Bau Polska Sp. z o.o.Data: od 06.2010
Rodzaj materiału: Enkagrid PRO 60
Ilość: 40 000 m2

Kontrakt Bielany Łany Długołęka etap IV zadanie 3 stanowi cześć wschodniej obwodnicy Wrocławia. Odcinek ten połączy w przyszłości autostradę A4 z droga ekspresową S8 w kierunku Warszawy.

Przechodząca przez obszary rolnicze, charakteryzujące się brakiem spadków oraz naturalnego sposobu odprowadzania wody, droga została posadowiona na gruntach plastycznych. Połączenie rodzaju podłoża z wysokim zwierciadłem wód gruntowych, wymogło na projektantach zastosowania technologii zbrojącej nowo powstały nasyp konstruowany z tzw. kruszywa krzemianowego (w stosunku 2:1 piasku drobnego do popiołu), o skarpach 1:1,5. Zdecydowano sie na zastosowanie geosiatek jednokierunkowych o wytrzymałości długoterminowej minimum 40 kN/m. Wykonawca, wybrał geosiatke Enkagrid PRO 60 dająca wytrzymałość długoterminowa na poziomie 43 kN/m i posiadająca tylko 6% wydłużenia przy zerwaniu.

Wysoki poziom wytrzymałości długoterminowej w stosunku do krótkoterminowej geosiatka Enkagrid PRO zawdzięcza procesowi produkcji. Dzięki swojej budowie Enkagrid PRO charakteryzuje się niskim wpływem pełzania oraz zniszczenia przy instalacji. Posiada wysokie wytrzymałości na wyciąganie.

Jedna z cech Enkagrid PRO, zwłaszcza okazująca się na placu budowy jest odpowiednia sztywność pozwalająca na łatwe przygotowanie geosiatki do instalacji, jej docięcie, ułożenie i zakotwienie, oraz samo zainstalowanie czyli konstrukcje materaca, poprzez wywiniecie geosiatki nad zagęszczona warstwę gruntu.